1 månad sedan julafton – mina julkort

Julen är bortplockad här hemma och julen känns ärligt talat väldigt avlägsen. Var det bara en månad sedan vi satt där med tindrande ögon och åt julmat och hälsade Jultomten välkommen ❤️

Mina julkort blev faktiskt det sista jag plockade undan. Julkortshögen krymper för varje år och jag förstår de som väljer att skicka digitala julhälsningar istället för julkort. Men inte desto mindre så uppskattar jag de julkorten som jag får och jag kommer att fortsätta skicka trots att portot är hutlöst dyrt.

Julkorten 2022

Tyvärr blev jag inte klar med några handgjorda julkort förra året utan det fick bli köpta. Ska jag vara ärlig hade jag inte den rätta skaparglädjen till att göra några heller. Jag påbörjade men blev inte nöjd. Men idag fick jag plötsligt lust att börja fundera på årets julkort, jag har en ide’ och helt plötsligt känner jag för att påbörja årets julkortsverkstad tidigt precis som jag gjorde ”på den gamla goda tiden”.

Jag är med i några julkortsgrupper på Facebook och där är tillverkningen redan igång 😊 vissa har som mål att göra ett julkort i veckan. Själv har jag inte satt något mål men jag hoppas på skaparglädje under året ❤️

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s